Selskapet eies av Trøndelag og Møre og Romsdal Fylkeskommuner.
Selskapets formål er i samarbeid med eierne gjennom bompengeavtaler med Samferdselsdepartementet å sørge for finansiering og drift av bompengeprosjekter i eierfylkene.
Selskapet har forretningskontor i Trondheim.
Vegamot AS har inngått finansierings- og prosjektavtale for følgende prosjekt:
Under finansiering og innkreving: E6 Ranheim-Åsen, Miljøpakken Trondheim herunder FV704 til Klæbu, Fosenpakka, FV714 Stokkhaugen – Sunde (Laksevegen), FV17/FV720 Dyrstad Sprova Malm, E6 Vindåsliene - Korporals bru, Bypakke Ålesund, E6 Ulsberg – Melhus, FV 659 Nordøyvegen. Videre er det inngått finansieringsavtale, og finansiering pågår, men innkreving ikke er oppstartet på E39 Lønset -Hjelset. E6 Trondheim – Stjørdal avsluttet innkreving 31.10.2023 og er under avvikling.
Vegamot AS gjennomfører innkreving for egne anlegg der innkreving pågår. Gjennom et samarbeid med Bompengeselskap Nord AS utføres også innkreving for Bompengeselskap Nords bompengeprosjekt.
Selskapet har 13 ansatte pr. 30.06.24
Selskapet har
13
Ansatte pr. 30.06.24
2. Trafikkutvikling
Trafikkutvikling pr. prosjekt går frem av tabell neste side.
Trafikken er normalisert etter flere år med store variasjoner grunnet koronapandemien. Vegamot registrerer at det for noen anlegg er trafikkvekst 1. halvår 2024 mot foregående år, der veksten skjer gjennom økt trafikk med nullutslippskjøretøy, mens andelen konvensjonelle kjøretøy i hovedsak har en nedgang. I og med at nullutslippskjøretøy har 50-60 prosent rabatt, så medfører vridningen fra konvensjonelle kjøretøy til nullutslippskjøretøy en reduksjon i inntektene. Dette må etter hvert kompenseres med økte takster.
Tabellarisk oversikt over trafikkutvikling:
Miljøpakken Trondheim
1H2023
1H2024
Endring
Endring %
Andel av total
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Konvensjonell (Lett)
27 041 471
26 872 312
-169 159
-0,6 %
56,0 %
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Nullutslipp (Lett)
14 683 550
18 171 119
3 487 569
23,8 %
37,9 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Konvensjonell (Tung)
2 604 461
2 721 963
117 502
4,5 %
5,7 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Nullutslipp (Tung)
175 642
235 066
59 424
33,8 %
0,5 %
Totalt antall prisede passeringer
44 505 124
48 000 460
3 495 336
7,9 %
Snittakst
9,28
9,03
-0,25
-2,7 %
ÅDT *
245 885
263 739
17 854
7,3 %
FV 714 Stokkhaugen - Sunde (Lakseveien )
1H2023
1H2024
Endring
Endring %
Andel av total
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Konvensjonell (Lett)
407 678
408 769
1 091
0,3 %
64,9 %
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Nullutslipp (Lett)
128 129
156 906
28 777
22,5 %
24,9 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Konvensjonell (Tung)
63 122
63 904
782
1,2 %
10,1 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Nullutslipp (Tung)
12
38
26
216,7 %
0,0 %
Totalt antall prisede passeringer
598 941
629 617
30 676
5,1 %
Snittakst Våvatnet
71,30
71,00
-0,30
-0,4 %
Snittakst Valslag
90,96
91,48
0,52
0,6 %
ÅDT *
3 309
3 459
150
4,5 %
Fosenpakka
1H2023
1H2024
Endring
Endring %
Andel av total
Kringsvatnet - Kjøretøy i Takstgruppe 1 Konvensjonell (Lett)
203 999
204 998
999
0,5 %
25,5 %
Kringsvatnet - Kjøretøy i Takstgruppe 1 Nullutslipp (Lett)
60 735
74 510
13 775
22,7 %
9,3 %
Kringsvatnet - Kjøretøy i Takstgruppe 2 Konvensjonell (Tung)
22 603
23 005
402
1,8 %
2,9 %
Kringsvatnet - Kjøretøy i Takstgruppe 2 Nullutslipp (Tung)
3
33
30
1000,0 %
0,0 %
Ferje - Kjøretøy i Takstgruppe 1 Konvensjonell (Lett)
287 022
300 744
13 722
4,8 %
37,5 %
Ferje -Kjøretøy i Takstgruppe 1 Nullutslipp (Lett)
121 809
149 117
27 308
22,4 %
18,6 %
Ferje -Kjøretøy i Takstgruppe 2 Konvensjonell (Tung)
45 287
48 292
3 005
6,6 %
6,0 %
Ferje -Kjøretøy i Takstgruppe 2 Nullutslipp (Tung)
1 252
1 985
733
58,5 %
0,2 %
Totalt antall prisede passeringer
742 710
802 684
59 974
8,1 %
Snittakst
41,71
45,32
3,61
8,7 %
ÅDT *
4 103
4 410
307
7,5 %
FV 17/720 Dyrstad, Sprova, Malm
1H2023
1H2024
Endring
Endring %
Andel av total
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Konvensjonell (Lett)
925 309
851 977
-73 332
-7,9 %
67,3 %
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Nullutslipp (Lett)
275 172
307 237
32 065
11,7 %
24,3 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Konvensjonell (Tung)
118 506
106 161
-12 345
-10,4 %
8,4 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Nullutslipp (Tung)
8
9
1
12,5 %
0,0 %
Totalt antall prisede passeringer
1 318 995
1 265 384
-53 611
-4,4 %
Snittakst Dyrstad
23,54
24,82
1,28
6,1 %
Snittakst Sprova
41,11
43,02
1,91
5,3 %
Snittakst Malm
43,41
45,82
2,41
6,3 %
ÅDT *
7 287
6 953
-335
-5,0 %
E6 Vindåsliene - Korporalsbrua
1H2023
1H2024
Endring
Endring %
Andel av total
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Konvensjonell (Lett)
526 540
509 010
-17 530
-3,3 %
61,0 %
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Nullutslipp (Lett)
140 480
174 831
34 351
24,5 %
21,0 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Konvensjonell (Tung)
140 528
150 048
9 520
6,8 %
18,0 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Nullutslipp (Tung)
28
200
172
614,3 %
0,0 %
Totalt antall prisede passeringer
807 576
834 089
26 513
3,4 %
Snittakst
48,16
48,43
0,27
0,6 %
ÅDT *
4 462
4 583
121
2,8 %
Bypakke Ålesund
1H2023
1H2024
Endring
Endring %
Andel av total
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Konvensjonell (Lett)
13 493 793
12 829 728
-664 065
-4,9 %
66,1 %
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Nullutslipp (Lett)
4 634 357
5 695 457
1 061 100
22,9 %
29,3 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Konvensjonell (Tung)
785 224
812 045
26 821
3,4 %
4,2 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Nullutslipp (Tung)
58 648
78 612
19 964
34,0 %
0,4 %
Totalt antall prisede passeringer
18 972 022
19 415 842
443 820
2,3 %
Snittakst
9,19
8,17
-1,02
-11,1 %
ÅDT *
104 818
106 680
1 863
1,8 %
E6 Ulsberg - Melhus
1H2023
1H2024
Endring
Endring %
Andel av total
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Konvensjonell (Lett)
1 439 656
1 359 754
-79 902
-5,6 %
63,1 %
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Nullutslipp (Lett)
481 397
572 938
91 541
19,0 %
26,6 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Konvensjonell (Tung)
223 756
221 216
-2 540
-1,1 %
10,3 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Nullutslipp (Tung)
298
1 968
1 670
560,4 %
0,1 %
Totalt antall prisede passeringer
2 145 107
2 155 876
10 769
0,5 %
Snittakst E6 Hofstad
31,94
33,89
1,95
6,1 %
Snittakst FV 6612 Hofstad
21,26
22,10
0,84
4,0 %
ÅDT *
11 851
11 845
-6
-0,1 %
FV 659 Nordøyvegen
1H2023
1H2024
Endring
Endring %
Andel av total
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Konvensjonell (Lett)
90 215
86 587
-3 628
-4,0 %
59,5 %
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Nullutslipp (Lett)
41 444
47 819
6 375
15,4 %
32,9 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Konvensjonell (Tung)
9 564
9 412
-152
-1,6 %
6,5 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Nullutslipp (Tung)
840
1 718
878
104,5 %
1,2 %
Totalt antall prisede passeringer
142 063
145 536
3 473
2,4 %
Snittakst
157,25
131,74
-25,51
-16,2 %
ÅDT *
785
800
3. Regnskap 1. halvår 2024
Regnskapet er ført i henhold til Norsk regnskapsstandard (NRS).
De samlede passeringsinntektene har hatt en liten økning på MNOK 12,4 MNOK (1,3%) fra 1. halvår 2023 til 1. halvår 2024. I forhold til gjennomførte takstøkninger og økt trafikk burde økningen i passeringsinntekter vært noe høyere, men innføring av timesregel for fullpriskunder og økning i nullutslippskjøretøy trekker i den andre retningen.
Passeringsinntekt økning
12,4 MNOK
Fra 1. halvår 2023 – 1. halvår 2024
Fosenpakka mottok et statlig tilskudd for reduksjon av bompengetakstene i 2021 og FV 659 Nordøyvegen mottok et fylkeskommunalt tilskudd i 2023. Tilskuddene var engangsutbetalinger som er aktivert og inntektsføres over resterende innkrevingstid.
Prosjekt under innkreving
Miljøpakken Trondheim
1H2023
1H2024
Endring
Endring %
Inntekt
389 519 065
412 142 474
22 623 410
5,81 %
Kostnader
31 159 128
31 319 989
160 861
0,52 %
Driftsresultat
358 359 937
380 822 486
22 462 549
6,27 %
Renter
23 108
888 638
865 530
Avdrag
0
0
Restgjeld
0
0
Rekvirert
324 830 277
222 685 134
-102 145 143
-31,45 %
Total forpliktelse bompenger
9 000 000 000
9 000 000 000
0
Innkrevingstid ihht prop
31.12.2029
31.12.2033
Anslått avsluttet innkreving
31.12.2029
31.12.2033
Takstendringer
01.02.2023
01.02.2024
Kommentar: Ny stortingsproposisjon har endret innkrevingstiden
Fv 704 Rødde Tanem
1H2023
1H2024
Endring
Endring %
Inntekt
23 153 702
23 136 283
-17 418
-0,08 %
Kostnader
1 360 809
1 544 867
184 058
13,53 %
Driftsresultat
21 792 893
21 591 417
-201 476
-0,92 %
Renter
1 154
58 078
56 923
Avdrag
0
0
0
Restgjeld
0
0
0
Rekvirert
0
0
0
Total forpliktelse bompenger
390 000 000
390 000 000
Innkrevingstid ihht prop
2023-2026
2023-2026
Anslått avsluttet innkreving
Takstendringer
01.02.2023
01.02.2024
Fv 714 Stokkhaugen Sunde
1H2023
1H2024
Endring
Endring %
Inntekt
47 861 486
50 502 429
2 640 943
5,52 %
Kostnader
1 774 684
2 427 414
652 730
36,78 %
Driftsresultat
46 086 802
48 075 015
1 988 213
4,31 %
Renter
9 340 538
10 338 376
997 838
10,68 %
Avdrag
0
180 000 000
180 000 000
Restgjeld
680 000 000
250 000 000
-430 000 000
Rekvirert
0
0
Total forpliktelse bompenger
1 017 518 324
1 018 046 333
Innkrevingstid ihht prop
31.03.2033
31.03.2033
Anslått avsluttet innkreving
28.02.2031
31.08.2030
Takstendringer
01.02.2023
Fosenpakka
1H2023
1H2024
Endring
Endring %
Inntekt
66 869 714
72 161 486
5 291 772
7,91 %
Kostnader
1 182 869
1 409 080
226 212
19,12 %
Driftsresultat
65 686 846
70 752 406
5 065 560
7,71 %
Renter
1 475 224
2 484 978
1 009 754
68,45 %
Avdrag
236 188 729
0
-236 188 729
Restgjeld
63 811 271
100 479 456
36 668 185
Rekvirert
35 000 000
0
Total forpliktelse bompenger
1 467 004 479
1 467 004 479
Innkrevingstid ihht prop
30.04.2027
31.03.2027
Anslått avsluttet innkreving
30.04.2027
31.03.2027
Takstendringer
01.02.2023
01.01.2024
Kommentar: Endring innkrevingstid skyldes harmonisering av innkrevingstid på ferje og bomstasjon
E6 Vindåsliene Korporals bru
1H2023
1H2024
Endring
Endring %
Inntekt
38 505 778
40 200 385
1 694 607
4,40 %
Kostnader
1 618 556
2 071 334
452 778
27,97 %
Driftsresultat
36 887 222
38 129 051
1 241 829
3,37 %
Renter
9 352 817
9 929 962
577 145
6,17 %
Avdrag
51 470 360
42 145 874
-9 324 486
-18,12 %
Restgjeld
632 145 874
590 000 000
-42 145 874
-6,67 %
Rekvirert
0
0
Total forpliktelse bompenger
737 000 000
738 260 000
Innkrevingstid ihht prop
31.03.2038
24.09.2035
Anslått avsluttet innkreving
31.12.2031
31.07.2031
Takstendringer
01.02.2023
Kommentar: Korrigert tolkning av innkrevingstid i Stortingsproposisjon
Fv 659 Nordøyvegen
1H2023
1H2024
Endring
Endring %
Inntekt
22 517 204
20 345 380
-2 171 824
-9,65 %
Kostnader
768 269
886 106
117 837
15,34 %
Driftsresultat
21 748 935
19 459 274
-2 289 661
-10,53 %
Renter
7 870 673
7 865 616
-5 057
-0,06 %
Avdrag
0
61 265 392
61 265 392
Restgjeld
671 265 392
610 000 000
-61 265 392
-9,13 %
Rekvirert
22 900 000
0
Total forpliktelse bompenger
736 258 000
676 000 000
Innkrevingstid ihht prop
05.09.2047
05.09.2047
Anslått avsluttet innkreving
31.01.2043
31.01.2041
Takstendringer
02.06.2023
E6 Ulsberg - Melhus
1H2023
1H2024
Endring
Endring %
Inntekt
65 680 400
69 976 876
4 296 476
6,54 %
Kostnader
3 063 136
4 034 074
970 938
31,70 %
Driftsresultat
62 617 264
65 942 802
3 325 538
5,31 %
Renter
12 916 811
11 886 427
-1 030 384
-7,98 %
Avdrag
0
99 955 202
99 955 202
Restgjeld
749 955 202
650 000 000
-99 955 202
-13,33 %
Rekvirert
0
0
Total forpliktelse bompenger
7 121 030 281
8 185 582 055
1 064 551 774
14,95 %
Innkrevingstid ihht prop (1. parsell)
31.08.2037
31.08.2037
Anslått avsluttet innkreving (siste parsell)
31.07.2043
31.05.2049
Takstendringer
01.09.2022
01.02.2024
Kommentar: Fem parseller med forskjellig oppstart, i utgangspunktet 15 års innkreving per parsell.
Bypakke Ålesund
1H2023
1H2024
Endring
Endring %
Inntekt
174 414 397
159 192 487
-15 221 910
-8,73 %
Kostnader
9 939 130
11 646 713
1 707 583
17,18 %
Driftsresultat
164 475 267
147 545 774
-16 929 493
-10,29 %
Renter
212 108
2 274 277
2 062 168
972,22 %
Avdrag
0
0
Restgjeld
0
250 000 000
250 000 000
Rekvirert
210 350 568
353 206 657
142 856 089
Total forpliktelse bompenger
3 128 000 000
3 128 000 000
Innkrevingstid ihht prop
22.08.2033
21.08.2033
Anslått avsluttet innkreving
22.08.2033
21.08.2033
Takstendringer
22.08.2022
01.09.2023
E6 Ranheim Åsen
1H2023
1H2024
Endring
Endring %
Inntekt
0
135 562 296
135 562 296
Kostnader
23 658
5 334 581
5 310 923
Driftsresultat
0
130 227 714
130 227 714
Renter
23 550 593
46 326 677
22 776 084
96,71 %
Avdrag
0
0
0
Restgjeld
2 250 000 000
3 250 000 000
1 000 000 000
44,44 %
Rekvirert
500 000 000
600 000 000
100 000 000
20,00 %
Total forpliktelse bompenger
8 876 687 484
9 063 048 162
186 360 678
2,10 %
Innkrevingstid ihht prop (1. parsell)
31.10.2038
Anslått avsluttet innkreving (siste parsell)
31.10.2038
31.01.2045
Takstendringer
01.11.2023
Kommentar: Fire parseller med forskjellig oppstart, i utgangspunktet 15 års innkreving per parsell.
Finansiering påbegynt, innkreving ikke startet
E39 Lønset Hjelset
1H2023
1H2024
Endring
Endring %
Inntekt
-
-0
0
Kostnader
19 208
176 100
156 891
Driftsresultat
-
-0
0
Renter
6 382 064
16 258 916
9 876 851
Avdrag
0
Restgjeld
481 758 057
790 000 000
308 241 943
Rekvirert
480 000 000
100 000 000
Total forpliktelse bompenger
861 355 598
897 429 889
36 074 291
Innkrevingstid ihht prop
31.12.2038
04.07.2039
Anslått avsluttet innkreving
31.12.2038
04.07.2039
Kommentar: Forsinket oppstart innkreving.
Driftskostnader
Samlede driftskostnader for Vegamot AS var NOK 63,3 millioner (NOK 59,4 millioner 2023). Dette utgjorde 6,2% (5,7% i 2023) av omsetningen. I driftskostnadene inngår tap på fordringer med NOK 11,2 millioner (NOK 8,0 millioner i 2023).
Økning i tap på fordringer skyldes i hovedsak:
Økt omsetning i 2023
Noe økning i utenlandske kjøretøy og manglende tilgang til EuCaris
Noe økt volum på manglende betaling og inkassosaker
Samlede driftskostnader
63,3 millioner
(NOK 59,4 millioner 2023)
Tap på fordringer
NOK 11,2 millioner
(NOK 8,0 millioner i 2023)
Kostnader eksklusive tap på fordringer og avskrivninger utgjorde 4,2% av inntektene. (4% i 2023). Vegamot har en samarbeidsavtale med Bompengeselskap Nord. Oppgjør mellom partene skjer til selvkost.
4. Finansielle forhold
Finansiering
Bompengeavtalen forutsetter at veiutbyggingen finansieres enten ved utbetaling av allerede innkrevde midler eller ved låneopptak med nedbetaling ved senere innkreving av bompenger. Selskapets styre har vedtatt en sikringsstrategi for å ivareta stabilitet og forutsigbarhet i selskapets prosjektfinansiering.
Garantier
Følgende garantier er i dag gitt til Vegamot AS på de enkelte prosjekt:
Miljøpakken er ikke lånefinansiert pr. 30.06.24 i Vegamot AS.
Risiko
Innkreving av bompenger er basert på priser og regler for prisjustering fastsatt i Stortings-proposisjon for det enkelte prosjekt. Risikoen for inntekter er knyttet til avvik i trafikk og endring i kjøremønster. Avvikene har i de siste årene vært knyttet til miljøincentiver og koronarestriksjoner. Større inntektsbortfall kan kompenseres ved forhøyde takster og eventuelt forlenget innkrevingstid innen gitte rammer. Det er politisk vedtatt at takstene skal justeres mot proposisjonens gjennomsnittstakst i Trøndelag, noe som bidrar til å redusere risikoen.
I henhold til bompengeavtalen med Statens Vegvesen er overskuddslikviditet plassert i rentebærende bankkonti.
5. Generelle utsikter
Vegamots kjernevirksomhet er finansiering av veiprosjekt og innkreving av bompenger. Det er Vegamots finansieringsforpliktelser som driver behovet for bompengeinntekter.
Selskapet har stødig likviditet og styrer driften og nedbetaling av lån ut fra månedlige likviditetsbudsjett for selskapets fremtidige drift, bompengeinntekter og rekvireringer. Beregningene oppdateres med nye variabler ved behov.
Selskapets finansiering er transparent. På selskapets hjemmesider er det en oversikt over låneopptak og garantieksponering.
Det er etablert mange sikkerhetsmekanismer for å trygge at bompengeinntektene er tilstrekkelige til å dekke bompengeselskapets forpliktelser. Dersom det likevel viser seg å være krevende å finansiere det enkelte prosjekt innen fastsatt innkrevingstid (normalt 15 år), er det mulig å søke om å justere takstene med inntil 20 % og forlenge innkrevingstiden med inntil 5 år. I bompakker og bypakker skal reduserte inntekter kompenseres gjennom porteføljestyring. I disse prosjektene skal Vegamot prioritere betaling av rentebærende gjeld foran utbetaling til prosjektet.
Vegamot følger opp økonomien løpende og gjennomfører årlig en vurdering av takstene mot økonomien i det enkelte bompengeprosjekt. Dermed sikres at kravet til innkrevingstid i forhold til prosjektøkonomien opprettholdes. Selskapet har sikret alle lån gjennom selvskyldnerkausjoner i fylkeskommuner og kommuner.