Tabellene og grafene nedenfor gir en samlet oversikt over Vegamots prosjektportefølje i Trøndelag for 1. halvår 2026. Oversikten omfatter både økonomiske nøkkeltall og trafikkstatistikk for prosjektene som er under innkreving, inkludert passeringer med fritak. I tillegg viser vi andelen nullutslippskjøretøy fordelt på takstgrupper for å belyse utviklingen i kjøretøysammensetningen. Utfyllende forklaringer til tabellene finnes nedenfor
Forklaring til tabellene:
Kjøretøy i takstgruppe 1: Lette kjøretøy (under 3 500 kg).
Kjøretøy i takstgruppe 2: Tunge kjøretøy (over 3 500 kg).
ÅDT: Årlig døgntrafikk (gjennomsnitt per døgn av prisede passeringer i løpet av året).
Faktisk gjennomsnittstakst: Gjennomsnittlig betalt takst per prisede passering
Takst i proposisjonen: Takstnivået som ligger til grunn i Stortingets behandlingsgrunnlag og finansieringsopplegg for prosjektet.
Rekvirert:Beløp som er utbetalt til prosjektet fra Vegamot i aktuell rapporteringsperiode (ikke akkumulert).
Total forpliktelse bompenger:Samlet beløp som skal finansieres gjennom bompenger i prosjektet, inkludert både rekvirerte og gjenstående midler.
Trøndelag - Under innkreving
E6 Ulsberg – Melhus (første parsell av fem)
Miljøpakke Trondheim trinn 3
E6 Ranheim – Åsen (en av fire bomstasjoner)
Fv 17 og FV 720 Dyrstad – Sprova – Malm
E6 Vindåsliene – Korporalsbrua
FV 714 Stokkhaugen – Sunde (Lakseveien)
Fosenpakka
E6 Ulsberg – Melhus
Passeringsstatistikk
E6 Ulsberg – Melhus
30.06.2026
30.06.2025
Endring i %
Andel av total
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Konvensjonell (Lett)
1 183 637
1 303 295
-9,2 %
55,3 %
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Nullutslipp (Lett)
718 834
646 600
11,2 %
33,6 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Konvensjonell (Tung)
218 976
210 917
3,8 %
10,2 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Nullutslipp (Tung)
8 094
3 803
112,8 %
0,4 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Gass (Tung)
11 808
9 290
27,1 %
0,6 %
Totalt antall prisede passeringer
2 141 349
2 173 905
-1,5 %
100,0 %
Snittakst E6 Hofstad
38,99
39,64
-1,6 %
Snittakst FV 6612 Hofstad
24,82
25,15
-1,3 %
ÅDT *
11 831
12 011
-1,5 %
Økonomiske nøkkeltall
E6 Ulsberg – Melhus
30.06.2026
30.06.2025
Endring i %
Inntekt
78 403 629
81 732 276
-4,07 %
Kostnader
-3 839 131
-4 755 833
-19,28 %
Driftsresultat
74 564 498
76 976 443
-3,13 %
Netto finansposter
-27 331 160
-26 939 552
1,45 %
Resultat etter finanskostnader
48 612 244
51 073 321
-4,82 %
Restgjeld
1 432 413 089
1 372 799 183
4,34 %
Total forpliktelse bompenger
8 634 588 773
8 362 207 496
3,26 %
Kommentarer til prosjektet
Prosjektet er et parsellvis utbygd prosjekt med 5 parseller
Kun en parsell er ferdig (Kvål - Melhus), og innkreving er påbegynt
En parsell er under bygging (Berkåk - Vindåsliene) hvor planlagt ferdigstillelse er desember 2026
De siste 3 parsellene er under planlegging og ferdigstillelse er uklart.
Tidslinje for innkreving
Innkrevingsperiode iht. proposisjon: 15 år (første parsell til 31.08.2037)
Anslått avslutning av innkreving første parsell: 31.08.2037
Innkrevingsperioden i Miljøpakken trinn 3 er satt til 2033
Siste takstendring
03.12.2024
Økonomiske nøkkeltall Miljøpakke Klæbu
Miljøpakken Klæbu
30.06.2026
30.06.2025
Endring i %
Inntekt
28 791 594
27 827 699
3,46 %
Kostnader
-1 626 619
-1 687 289
-3,60 %
Driftsresultat
27 164 975
26 140 409
3,92 %
Netto finansposter
9 334 318
5 267 251
77,21 %
Resultat etter finanskostnader
36 499 294
31 407 660
16,21 %
Total forpliktelse bompenger
390 000 000
390 000 000
0,00 %
Tidslinje for innkreving
Innkrevingsperiode iht. proposisjon: 2023 til 2026
Siste takstendring
03.12.2024
E6 Ranheim – Åsen
Passeringsstatistikk
E6 Ranheim – Åsen
30.06.2026
30.06.2025
Endring i %
Andel av total
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Konvensjonell (Lett)
1 436 849
1 708 118
-15,9 %
45,5 %
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Nullutslipp (Lett)
1 410 816
1 361 211
3,6 %
44,7 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Konvensjonell (Tung)
285 803
285 273
0,2 %
9,1 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Nullutslipp (Tung)
8 521
4 743
79,7 %
0,3 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Gass (Tung)
15 289
13 962
9,5 %
0,5 %
Totalt antall prisede passeringer
3 157 278
3 373 307
-6,4 %
100,0 %
Snittakst
47,45
47,66
-0,4 %
ÅDT *
17 444
18 637
-6,4 %
Økonomiske nøkkeltall
E6 Ranheim – Åsen
30.06.2026
30.06.2025
Endring i %
Inntekt
149 585 566
159 992 898
-6,50 %
Kostnader
-4 549 191
-6 874 073
-33,82 %
Driftsresultat
145 036 376
153 118 825
-5,28 %
Netto finansposter
-122 856 239
-86 589 054
41,88 %
Resultat etter finanskostnader
22 180 137
66 529 771
-66,66 %
Restgjeld
6 680 000 000
4 550 000 000
46,81 %
Rekvirert
725 000 000
-
100,00 %
Total forpliktelse bompenger
9 312 602 111
9 185 497 986
1,38 %
Kommentarer til prosjektet
Prosjektet er et parsellvis utbygd prosjekt med 2 (3) parseller
Kvithammer - Åsen er under bygging hvor planlagt ferdigstillelse er november 2026
Ranheim - Værnes har vært under bygging siden 2020. Avtalen med forrige hovedentreprenør er avsluttet og ny hovedentreprenør er valgt for deler av strekningen (Ranheim – Sveberg). Planlagt ferdigstillelse for Ranheim – Sveberg er 2028.
Den siste strekningen mellom Sveberg og Værnes er under planlegging. Ferdigstillelse er uklart.
Det er innkreving på kun en (E6 Leistad) av fire planlagte bomstasjoner.
Tidslinje for innkreving
Innkrevingsperiode iht. proposisjon: 15 år (til 31.10.2038)
Anslått avslutning av innkreving på bomstasjon E6 Leistad: 31.12.2039 (oppstart innkreving 1.11.2023)
Siste takstendring
01.02.2026
FV 17 og FV 720 Dyrstad – Sprova – Malm
Passeringsstatistikk
FV 17 og FV 720 Dyrstad – Sprova – Malm
30.06.2026
30.06.2025
Endring i %
Andel av total
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Konvensjonell (Lett)
765 855
820 606
-6,7 %
60,1 %
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Nullutslipp (Lett)
402 090
356 505
12,8 %
31,6 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Konvensjonell (Tung)
102 829
106 245
-3,2 %
8,1 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Nullutslipp (Tung)
1 107
351
215,4 %
0,1 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Gass (Tung)
2 123
2 101
1,0 %
0,2 %
Totalt antall prisede passeringer
1 274 004
1 285 808
-0,9 %
100,0 %
Snittakst Dyrstad
27,97
28,48
-1,8 %
Snittakst Sprova
48,62
48,85
-0,5 %
Snittakst Malm
53,03
53,41
-0,7 %
ÅDT *
7 039
7 104
-0,9 %
Økonomiske nøkkeltall
FV 17 og FV 720 Dyrstad – Sprova – Malm
30.06.2026
30.06.2025
Endring i %
Inntekt
49 035 761
50 176 585
-2,27 %
Kostnader
-2 851 472
-3 162 967
-9,85 %
Driftsresultat
46 184 290
47 013 618
-1,76 %
Netto finansposter
-9 480 035
-11 227 791
-15,57 %
Resultat etter finanskostnader
36 704 255
35 785 827
2,57 %
Avdrag
55 412 367
75 412 368
-26,52 %
Restgjeld
552 542 933
607 955 300
-9,11 %
Total forpliktelse bompenger
885 650 761
883 953 993
0,19 %
Tidslinje for innkreving
Innkrevingsperiode iht. proposisjon: 15 år (til 31.05.2035)
Anslått avslutning av innkreving: 30.11.2031
Siste takstendring
01.02.2026
E6 Vindåsliene – Korporalsbrua
Passeringsstatistikk
E6 Vindåsliene – Korporalsbrua
30.06.2026
30.06.2025
Endring i %
Andel av total
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Konvensjonell (Lett)
448 050
502 234
-10,8 %
52,8 %
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Nullutslipp (Lett)
243 359
209 860
16,0 %
28,7 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Konvensjonell (Tung)
148 814
148 694
0,1 %
17,5 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Nullutslipp (Tung)
1 298
378
243,4 %
0,2 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Gass (Tung)
6 636
6 961
-4,7 %
0,8 %
Totalt antall prisede passeringer
848 157
868 127
-2,3 %
100,0 %
Snittakst
49,28
50,84
-3,1 %
ÅDT *
4 686
4 796
-2,3 %
Økonomiske nøkkeltall
E6 Vindåsliene – Korporalsbrua
30.06.2026
30.06.2025
Endring i %
Inntekt
41 701 187
43 823 300
-4,84 %
Kostnader
-2 043 755
-2 366 525
-13,64 %
Driftsresultat
39 657 432
41 456 775
-4,34 %
Netto finansposter
-6 931 263
-8 241 775
-15,90 %
Resultat etter finanskostnader
32 726 169
33 215 000
-1,47 %
Avdrag
110 234 095
40 234 096
173,98 %
Restgjeld
441 443 588
551 677 683
-19,98 %
Total forpliktelse bompenger
738 260 000
738 260 000
0,00 %
Tidslinje for innkreving
Innkrevingsperiode iht. proposisjon: 15 år (til 24.09.2035)
Anslått avslutning av innkreving: 31.01.2031
Siste takstendring
03.12.2024
FV 714 Stokkhaugen – Sunde (Lakseveien)
Passeringsstatistikk
FV 714 Stokkhaugen - Sunde (Lakseveien )
30.06.2026
30.06.2025
Endring i %
Andel av total
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Konvensjonell (Lett)
367 556
394 795
-6,9 %
56,2 %
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Nullutslipp (Lett)
214 498
178 380
20,2 %
32,8 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Konvensjonell (Tung)
67 545
65 608
3,0 %
10,3 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Nullutslipp (Tung)
869
218
298,6 %
0,1 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Gass (Tung)
4 080
3 774
8,1 %
0,6 %
Totalt antall prisede passeringer
654 548
639 001
2,4 %
100,0 %
Snittakst Våvatnet
73,85
76,41
-3,4 %
Snittakst Valslag
95,88
99,73
-3,9 %
ÅDT *
3 616
3 530
2,4 %
Økonomiske nøkkeltall
Fv 714 Stokkhaugen – Sunde
30.06.2026
30.06.2025
Endring i %
Inntekt
54 920 071
55 960 545
-1,86 %
Kostnader
-2 115 540
-2 238 089
-5,48 %
Driftsresultat
52 804 531
53 722 456
-1,71 %
Netto finansposter
-6 765 838
-8 394 198
-19,40 %
Resultat etter finanskostnader
46 038 693
45 328 259
1,57 %
Avdrag
115 000 000
70 000 000
64,29 %
Restgjeld
435 000 000
550 000 000
-20,91 %
Total forpliktelse bompenger
1 018 727 403
1 018 307 901
0,04 %
Tidslinje for innkreving
Innkrevingsperiode iht. proposisjon: 15 år (til 31.03.2033)
Anslått avslutning av innkreving: 30.03.2030
Siste takstendring
03.12.2024
Fosenpakka
Passeringsstatistikk
Fosenpakka
30.06.2026
30.06.2025
Endring i %
Andel av total
Kringsvatnet - Kjøretøy i Takstgruppe 1 Konvensjonell (Lett)
182 593
189 147
-3,5 %
22,7 %
Kringsvatnet - Kjøretøy i Takstgruppe 1 Nullutslipp (Lett)
100 924
85 014
18,7 %
12,5 %
Kringsvatnet - Kjøretøy i Takstgruppe 2 Konvensjonell (Tung)
20 458
20 686
-1,1 %
2,5 %
Kringsvatnet - Kjøretøy i Takstgruppe 2 Nullutslipp (Tung)
358
83
331,3 %
0,0 %
Kringsvatnet - Kjøretøy i Takstgruppe 2 Gass (Tung)
433
293
47,8 %
0,1 %
Ferje - Kjøretøy i Takstgruppe 1 Konvensjonell (Lett)
265 235
285 929
-7,2 %
33,0 %
Ferje -Kjøretøy i Takstgruppe 1 Nullutslipp (Lett)
187 649
161 170
16,4 %
23,3 %
Ferje -Kjøretøy i Takstgruppe 2 Konvensjonell (Tung)