Tabellene og grafene nedenfor gir en samlet oversikt over Vegamots prosjektportefølje i Trøndelag for 2025. Oversikten omfatter både økonomiske nøkkeltall og trafikkstatistikk for prosjektene som er under innkreving, inkludert passeringer med fritak. I tillegg viser vi andelen nullutslippskjøretøy fordelt på takstgrupper for å belyse utviklingen i kjøretøysammensetningen. Utfyllende forklaringer til tabellene finnes nederst i kapitlet. Vegamot har fra regnskapsåret 2025 valgt å vise tunge gasskjøretøy i egen linje i tabellene nedenfor fordi disse kjøretøyene har fra 1.9.25 fått fritak i alle prosjekt i Trøndelag og i Bypakke Kristiansund fra 2026.
Trøndelag - Under innkreving
E6 Ulsberg – Melhus (første parsell av fem)
Miljøpakke Trondheim trinn 3
E6 Ranheim – Åsen (en av fire bomstasjoner)
Fv 17 og FV 720 Dyrstad – Sprova – Malm
E6 Vindåsliene – Korporalsbrua
FV 714 Stokkhaugen – Sunde (Lakseveien)
Fosenpakka
E6 Ulsberg – Melhus
Prosjektet vil gi en vesentlig oppgradering av den sterkt trafikkerte strekningen mellom Ulsberg og Melhus i Trøndelag. Målet er å redusere reisetid og bedre trafikksikkerheten.
Prosjektet består av fem delstrekninger, hvorav flere av dem fortsatt er under planlegging og utbygging. Innkreving på delstrekningen Kvål – Melhus startet 1.9.2022.
Trafikken på E6 Ulsberg – Melhus, målt i ÅDT, økte med 1,6 % fra 2024. Andelen nullutslippskjøretøy fortsatte å stige og utgjorde30,8 %av alle kjøretøy i 2025, en økning på 12,0 % fra 2024.
Det ble gjennomført to takstøkninger i 2024, samt en reduksjon i rabatten for nullutslippskjøretøy fra 50 % til 30 %. Dette bidro til høyere gjennomsnittstakster ved begge innkrevingspunktene. Fra 1. september 2025 fikk tunge gasskjøretøy fritak. Dette trekker gjennomsnittstakstene ned.
Inntektene steg med 14,6 % til 169,8 millioner kroner, mens driftskostnadene ble redusert med 1,3 %. Driftsresultatet endte på 160,9 millioner kroner, en økning på 15,6 %. Rentekostnadene økte i 2025 fordi gjelden var høyere gjennom hele året. Rekvireringen på 800 millioner sent i 2024 bidro også til økte renter.
Selve rentenivået økte kun marginalt, fra 3,85 % til 3,92 % inkludert SWAP.
Prosjektet hadde samlet sett stabil trafikk, økende andel nullutslipp og et styrket driftsresultat.
Nøkkeltall
Endring passeringsinntekt i % mot fjorår
14,55 %
Driftskost. i % av passeringsinntekt
5,29 %
2024: 6,14 %
Netto finanskost. i % av passeringsinntekt
30,87 %
2024: 18,66 %
Passeringsstatistikk
E6 Ulsberg – Melhus
2025
2024
Endring i %
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Konvensjonell (Lett)
2 688 748
2 818 425
-4,6 %
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Nullutslipp (Lett)
1 383 821
1 221 525
13,3 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Konvensjonell (Tung)
422 470
418 417
1,0 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Nullutslipp (Tung)
8 209
4 560
80,0 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Gass (Tung)
19 972
21 919
-8,9 %
Totalt antall prisede passeringer
4 523 220
4 462 927
1,4 %
Snittakst E6 Hofstad
39,23
34,37
14,1 %
Snittakst FV 6612 Hofstad
25,09
22,56
11,2 %
Årlig døgntrafikk (ÅDT)
12 392
12 194
1,6 %
Økonomiske nøkkeltall
E6 Ulsberg – Melhus
2025
2024
Endring i %
Inntekter
169 829 761
148 286 845
14,53 %
Kostnader
8 976 942
9 090 342
-1,25 %
Driftsresultat
160 852 819
139 196 503
15,56 %
Netto finanskostnader
52 374 613
27 642 035
89,47 %
Restgjeld
1 432 606 136
1 372 992 230
4,34 %
Rekvirert
150 000 000
800 000 000
Total forpliktelse bompenger
8 390 328 222
8 216 641 386
Kommentarer til prosjektet
Prosjektet er et parsellvis utbygd prosjekt med 5 parseller
Kun en parsell er ferdig (Kvål - Melhus), og innkreving er påbegynt
En parsell er under bygging (Berkåk - Vindåsliene) hvor planlagt ferdigstillelse er i 2027
De siste 3 parsellene er under planlegging og ferdigstillelse er uklart.
Tidslinje for innkreving
Innkrevingsperiode iht. proposisjon: 15 år (første parsell til 31.08.2037)
Anslått avslutning av innkreving første parsell: 31.08.2037
Siste takstendringer
03.12.2024 - justering av takster og redusert rabatt lette nullutslippskjøretøy
01.09.2025 - fritak tunge gasskjøretøy
Miljøpakke Trondheim trinn 3
Miljøpakken er virkemiddel for å realisere nullvekstmålet i byvekstavtalen for Trondheimsregionen: Personbiltrafikken skal ikke øke selv om byen vokser. Miljøpakken skal gjennom mange hundre små og store tiltak bidra til at flest mulig kommer raskt og trygt fram – med minst mulig utslipp. Tiltakene handler blant annet om å bygge veier, sykkelstier, fortau og miljøgater.
Miljøpakken er et samarbeid mellom staten, Trøndelag fylkeskommune og kommunene Trondheim, Melhus, Malvik, Stjørdal, Skaun og Orkland.
Antall prisede passeringer i Miljøpakke Trondheim trinn 3 var stabil og økte med 0,9 % fra2024. Andelen nullutslippskjøretøy utgjorde43,5 %av alle kjøretøy i 2025, økning på 11,0 % fra 2024.
Det ble fra 1.2.2024 innført miljødifferensierte takster på kr 0 for nullutslippskjøretøy innenfor kategori N1 (varebiler) og kjøretøy drevet av hydrogengass (HY-kjøretøy).Rabatten ble endret fra 60 % til 30 % for nullutslippskjøretøy takstgruppe 1 fra 3.12.24. Grunntakstene økte med 3,65 % fra 1.2.2024 og 10,5 % fra 3.12.24. Fra 1. september 2025 fikk tunge gasskjøretøy fritak. Dette trekker gjennomsnittstakstene ned.
Inntektene økte i tråd med dette med 19,70 % til 1 milliarder kroner for Miljøpakke Trondheim trinn 3, mens kostnadene ble redusert med 2,37 %. Driftsresultatet endte på 941,8 millioner kroner, en vekst på 21,51 %, og netto finansinntekter steg til 44,7 millioner kroner. Rekvirert beløp ble redusert fra 584,7 til 314,4 millioner kroner. Beløpet for 2025 inkluderer en tilbakebetaling av forskuttert beløp for Nydalsbrua på 200 millioner kroner. I 2024 ble det refundert 100 millioner kroner for det samme.
For Fv. 704 Rødde–Tanem var den økonomiske utviklingen i 2025 også solid. Inntektene økte med 19,60 % til 55,2 millioner kroner, og kostnadene gikk ned med 3,01 %, og driftsresultatet steg til 52,2 millioner kroner, en forbedring på 21,21 % fra 2024.
03.12.2024 - justering av takster og redusert rabatt lette nullutslippskjøretøy
01.09.2025 - fritak tunge gasskjøretøy
E6 Ranheim – Åsen
Prosjektet E6 Ranheim – Åsen skal modernisere og effektivisere en av de viktigste og mest trafikkerte transportårene i Trøndelag. Dette skal resultere i redusert transporttid, bedre veistandard og høyere trafikksikkerhet. Ikke minst vil delprosjektet Ranheim – Værnes forenkle transporten mellom Trondheim sentrum og flyplassen på Værnes. Ferdigstilling av prosjektet har blitt utsatt på grunn av uforutsette utfordringer. Derfor er det fortsatt ikke klart når veien vil stå ferdig.
Prosjektet består i dag av to parseller. Den første parsellen, Ranheim – Værnes, vil sannsynligvis bli delt i to, slik at det vil bli totalt tre parseller. Innkreving startet 1.11.2023 på bomstasjonen Leistad (som for øyeblikket står på Ranheim og vil bli flyttet til Leistad så snart veien er ferdig) etter at innkrevingen på E6 Trondheim – Stjørdal ble avsluttet 31.10.2023.
Andel nullutslippskjøretøy utgjorde41,0 %av alle kjøretøy i 2025, en økning på 9,6 % fra 2024.Fra 3.12.2024 ble grunntakstene økt med 10 %, og rabatten for nullutslippskjøretøy redusert fra 50 % til 30 %. Dette medførte en økning i gjennomsnittstaksten ved innkrevingspunktet. Fra 1. september 2025 fikk tunge gasskjøretøy fritak. Dette trekker gjennomsnittstakstene ned.
Totalt antall prisede passeringer var stabilt med en marginal nedgang på 0,7 %. Lette konvensjonelle kjøretøy gikk ned med 8,2 %, mens lette nullutslippskjøretøy økte med 8,7 %. Det var også en markant økning i tunge nullutslippskjøretøy, men fra et lavt nivå. ÅDT var tilnærmet uendret fra året før. Trafikken ligger ca 27 % under forutsetningene i stortingsproposisjonen for bomstasjon E6 Leistad.
Inntektene i 2025 steg med 14,3 % til 324,4 millioner kroner, mens driftskostnadene ble redusert med 9,1 %. Driftsresultatet endte dermed på 313,3 millioner kroner, en økning på 15,4 %. Renteutgiftene økte betydelig som følge av en vesentlig høyere gjeldsbelastning gjennom året. Restgjelden ved årsslutt var 5,98 milliarder kroner, opp fra 4,65 milliarder kroner i 2024. Det ble rekvirert 1,5 milliarder kroner i 2025 mot 2,1 milliarder kroner i 2024.
Prosjektet hadde gjennom året stabil trafikk, økende andel nullutslippskjøretøy og en forbedring i driftsresultatet.
Nøkkeltall
Endring passeringsinntekt i % mot fjorår
14,34 %
Driftskostnad i % av passeringsinntekt
3,43 %
2024: 4,31 %
Netto finanskost. i % av passeringsinntekt
56,89 %
2024: 39,84 %
Passeringsstatistikk
E6 Ranheim – Åsen
2025
2024
Endring i %
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Konvensjonell (Lett)
3 432 190
3 738 999
-8,2 %
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Nullutslipp (Lett)
2 794 705
2 571 834
8,7 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Konvensjonell (Tung)
576 939
555 837
3,8 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Nullutslipp (Tung)
10 619
4 930
115,4 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Gass (Tung)
29 164
20 890
39,6 %
Totalt antall prisede passeringer
6 843 617
6 892 490
-0,7 %
Snittakst E6 Leistad (Ranheim)
47,56
41,10
15,7 %
Årlig døgntrafikk (ÅDT)
18 750
18 832
-0,4 %
*Innkreving startet 01.11.2023
Økonomiske nøkkeltall
E6 Ranheim – Åsen
2025
2024
Endring i %
Inntekter
324 395 603
283 742 045
14,33 %
Kostnader
11 119 327
12 229 173
-9,08 %
Driftsresultat
313 276 276
271 512 873
15,38 %
Netto finanskostnader
184 390 641
112 933 923
63,27 %
Restgjeld
5 980 000 000
4 650 000 000
Rekvirert
1 500 000 000
2 100 000 000
Total forpliktelse bompenger
9 203 943 061
9 090 017 599
*Innkreving startet 01.11.2023
Kommentarer til prosjektet
Prosjektet er et parsellvis utbygd prosjekt med 2 (3) parseller
Kvithammer - Åsen er under bygging hvor planlagt ferdigstillelse er 2027
Ranheim - Værnes har vært under bygging siden 2020. Avtalen med forrige hovedentreprenør er avsluttet og ny hovedentreprenør er valgt for deler av strekningen (Ranheim – Sveberg). Planlagt ferdigstillelse for Ranheim – Sveberg er 2028.
Den siste strekningen mellom Sveberg og Værnes er under planlegging. Ferdigstillelse er uklart.
Det er innkreving på kun en (E6 Leistad) av fire planlagte bomstasjoner.
Tidslinje for innkreving
Innkrevingsperiode iht. proposisjon: 15 år (til 31.10.2038)
Anslått avslutning av innkreving Leistad Bomstasjon: 31.08.2040 (oppstart innkreving 1.11.2023)
Siste takstendringer
03.12.2024 - justering av takster og redusert rabatt lette nullutslippskjøretøy
01.09.2025 - fritak tunge gasskjøretøy
FV 17 og FV 720 Dyrstad – Sprova – Malm
Denne strekningen ligger mellom Steinkjer og Namdalseid. Prosjektet har som mål å forbedre trafikksikkerheten, øke fremkommeligheten og styrke infrastrukturen.
Dette har resultert i til sammen 14,5 km ny vei med topp moderne standard som har redusert kjøretiden, og økt kjørekomforten.
Trafikken påFV 17 og FV 720 Dyrstad – Sprova – Malm, målt i ÅDT, var 2,0 % høyere i 2025 sammenlignet med 2024.Andelen nullutslippskjøretøy fortsatte å øke og utgjorde28,3 % av alle kjøretøy i 2024, en økning på 13,0 %fra året før.
Grunntakstene ble økt med 5 % fra 1. februar 2024. Fra 3. desember 2024 ble grunntakstene ytterligere justert med 9,3 % på Dyrstad og 10 % på Sprova og Malm. Samtidig ble rabatten for nullutslippskjøretøy i takstgruppe 1 redusert fra 50 % til 30 %. Dette bidro til økte gjennomsnittstakster ved alle innkrevingspunktene. Fra 1. september 2025 fikk tunge gasskjøretøy fritak. Dette trekker gjennomsnittstakstene ned.
Inntektene økte med 16,0 % til 104,2 millioner kroner. Kostnadene ble redusert med 11,76 %, og driftsresultatet økte til 99,3 millioner kroner, opp 17,82 % fra 2024. Netto finanskostnader falt med 14,57 %, og avdragene økte til 45,4 millioner kroner. Restgjelden ble redusert med 6,95 % til 607,7 millioner kroner ved årsslutt.
Nøkkeltall
Endring passeringsinntekt %. mot fjorår
16,02 %
Driftskost. i % av passeringsinntekt
4,68 %
2024: 6,15 %
Netto finanskost. i % av passeringsinntekt
20,17 %
2024: 27,39 %
Passeringsstatistikk
FV 17 og FV 720 Dyrstad – Sprova – Malm
2025
2024
Endring i %
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Konvensjonell (Lett)
1 699 496
1 758 469
-3,4 %
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Nullutslipp (Lett)
754 014
656 599
14,8 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Konvensjonell (Tung)
214 121
208 998
2,5 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Nullutslipp (Tung)
954
83
1049,4 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Gass (Tung)
3 399
3 052
11,4 %
Totalt antall prisede passeringer
2 671 984
2 627 201
1,7 %
Snittakst Dyrstad
28,41
25,05
13,4 %
Snittakst Sprova
48,58
43,21
12,4 %
Snittakst Malm
53,29
46,28
15,1 %
Årlig døgntrafikk (ÅDT)
7 321
7 178
2,0 %
Økonomiske nøkkeltall
FV 17 og FV 720 Dyrstad – Sprova – Malm
2025
2024
Endring i %
Inntekter
104 151 432
89 785 441
16,00 %
Kostnader
4 870 647
5 519 991
-11,76 %
Driftsresultat
99 280 784
84 265 450
17,82 %
Netto finanskostnader
20 988 995
24 568 850
-14,57 %
Avdrag
45 412 367
41 974 279
8,19 %
Restgjeld
607 749 117
653 161 484
-6,95 %
Total forpliktelse bompenger
884 649 933
883 953 993
Tidslinje for innkreving
Innkrevingsperiode iht. proposisjon: 15 år (til 31.05.2035)
Anslått avslutning av innkreving: 31.05.2032
Siste takstendring
03.12.2024 - justering av takster og redusert rabatt lette nullutslippskjøretøy
01.09.2025 - fritak tunge gasskjøretøy
E6 Vindåsliene – Korporalsbrua
Prosjektet er et ledd i den overordnede satsingen på å forbedre og modernisere E6, for å sikre at denne hovedtransportåren gjennom Norge også i framtida har god nok kapasitet og standard til å tilfredsstille samfunnets økende transportbehov.
Den nye veien mellom Vindåsliene og Korporalsbrua i Trøndelag er tryggere, har bedre framkommelighet og betydelig kortere reisetid.
Trafikken på E6 Vindåsliene – Korporalsbrua, målt i ÅDT, økte med 4,4 % fra 2024. Andelen nullutslippskjøretøy steg videre og utgjorde25,3 % av alle kjøretøy i 2025, en økning på 16,0 % fra 2024.
Fra 3. desember 2024 ble grunntakstene økt med 2,6 %, og rabatten for nullutslippskjøretøy i takstgruppe 1 redusert fra 50 % til 30 %. Dette bidro til en økning i gjennomsnittstaksten. Fra 1. september 2025 fikk tunge gasskjøretøy fritak. Dette trekker gjennomsnittstakstene ned.
Totalt antall prisede passeringer økte med 4,1 %. Lette konvensjonelle kjøretøy gikk ned med 2,2 %, mens lette nullutslippskjøretøy økte med 20,6 %. Tunge kjøretøy økte i begge kategorier, særlig nullutslipp, men fra et lavt nivå. ÅDT utviklet seg i tråd med dette og økte med 4,4 %.
Inntektene steg med 9,2 % til 95,2 millioner kroner, samtidig som kostnadene ble redusert med 24,4 %. Driftsresultatet ble 91,7 millioner kroner, en økning på 11,1 %. Renteutgiftene falt med 10,4 %, i hovedsak som følge av lavere gjeldsnivå etter avdrag på gjeld. Restgjelden ved årsslutt var 471,6 millioner kroner, ned fra 551,8 millioner kroner året før.
Nøkkeltall
Endring passeringsinntekt i % mot fjorår
9,23 %
Driftskost. i % av passeringsinntekt
3,75 %
2024: 5,41 %
Netto finanskost. i % av passeringsinntekt
16,60 %
2024: 21,18 %
Passeringsstatistikk
E6 Vindåsliene – Korporalsbrua
2025
2024
Endring i %
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Konvensjonell (Lett)
1 111 172
1 136 241
-2,2 %
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Nullutslipp (Lett)
484 342
401 494
20,6 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Konvensjonell (Tung)
306 782
293 657
4,5 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Nullutslipp (Tung)
1 184
508
133,1 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Gass (Tung)
13 620
9 028
50,9 %
Totalt antall prisede passeringer
1 917 100
1 840 928
4,1 %
Snittakst
49,84
47,72
4,4 %
Årlig døgntrafikk (ÅDT)
5 252
5 030
4,4 %
Økonomiske nøkkeltall
E6 Vindåsliene – Korporalsbrua
2025
2024
Endring i %
Inntekter
95 244 327
87 209 343
9,21 %
Kostnader
3 563 296
4 710 953
-24,36 %
Driftsresultat
91 681 030
82 498 390
11,13 %
Netto finanskostnader
15 795 035
18 448 505
-14,38 %
Avdrag
80 234 096
50 234 095
59,72 %
Restgjeld
471 560 635
551 794 731
-14,54 %
Total forpliktelse bompenger
738 260 000
738 260 000
Tidslinje for innkreving
Innkrevingsperiode iht. proposisjon: 15 år (til 24.09.2035)
Anslått avslutning av innkreving: 31.01.2031
Siste takstendringer
03.12.2024 - justering av takster og redusert rabatt lette nullutslippskjøretøy
01.09.2025 - fritak tunge gasskjøretøy
FV 714 Stokkhaugen – Sunde (Lakseveien)
Den nesten seks mil lange «Lakseveien» går mellom Stokkhaugen i Orkland kommune og Sunde i Hitra kommune. Den har fått navnet sitt fra den travle laksetransporten som har gått langs veien i mange år.
Strekningen hadde dårlig standard, mange svinger og gikk langs rasfarlige fjellsider. Gjennom bompengeprosjektet har veien fått en massiv oppgradering og store deler av den er ny. I tillegg til kortere reisetid, har veien også fått bedre framkommelighet og blitt mer trafikksikker.
Trafikken på FV 714 Stokkhaugen – Sunde, målt i ÅDT, økte med 2,4 % fra 2024. Andelen nullutslippskjøretøy steg videre og utgjorde28,7 % av alle kjøretøy i 2025, en økning på 13,5 % fra2024.
Fra 3. desember 2024 ble grunntakstene økt med 3,9 % på Valslag og 2,7 % på Våvatnet. Samtidig ble rabatten for nullutslippskjøretøy i takstgruppe 1 redusert fra 50 % til 30 %. Dette bidro til en økning i gjennomsnittstakstene ved begge innkrevingspunktene. Fra 1. september 2025 fikk tunge gasskjøretøy fritak. Dette trekker gjennomsnittstakstene ned.
Totalt antall prisede passeringer økte med 2,1 %. Lette konvensjonelle kjøretøy gikk ned med 3,9 %, mens lette nullutslippskjøretøy økte med 15,7 %. Det var også vekst i tunge kjøretøy, både konvensjonelle og nullutslipp, men sistnevnte fra et lavt nivå. ÅDT utviklet seg i tråd med dette og økte med 2,4 %.
Inntektene steg med 9,7 % til 116,5 millioner kroner i 2025, mens kostnadene ble redusert med 57,4 %. Nedgangen i kostnader skyldes i hovedsak reduksjon i tap på krav etter innføringen av Eucaris. Tilgangen til oppdaterte og verifiserte kjøretøyopplysninger fra andre europeiske land har gitt en økning i løsningsgraden for utenlandske krav. Driftsresultatet ble 114,4 millioner kroner, en økning på 12,9 %. Renteutgiftene falt med 14,9 %, hovedsakelig som følge av lavere gjeldsnivå etter større avdrag. Restgjelden ved årets slutt var 500 millioner kroner, ned fra 590 millioner kroner året før.
Prosjektet hadde samlet sett god økonomisk utvikling, økende andel nullutslippskjøretøy og stabil trafikkvekst i 2025.
Nøkkeltall
Endring passeringsinntekt i % mot fjorår
9,66 %
Driftskost. i % av passeringsinntekt
1,80 %
2024: 4,62 %
Netto finanskost. i % av passeringsinntekt
13,84 %
2024: 18,53 %
Passeringsstatistikk
FV 714 Stokkhaugen – Sunde (Lakseveien )
2025
2024
Endring i %
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Konvensjonell (Lett)
818 928
851 893
-3,9 %
Kjøretøy i Takstgruppe 1 Nullutslipp (Lett)
385 988
333 627
15,7 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Konvensjonell (Tung)
135 330
130 233
3,9 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Nullutslipp (Tung)
633
116
445,7 %
Kjøretøy i Takstgruppe 2 Gass (Tung)
8 544
5 860
45,8 %
Totalt antall prisede passeringer
1 349 423
1 321 729
2,1 %
Snittakst Våvatnet
75,69
71,61
5,7 %
Snittakst Valslag
98,59
92,20
6,9 %
Årlig døgntrafikk (ÅDT)
3 697
3 611
2,4 %
Økonomiske nøkkeltall
Fv 714 Stokkhaugen – Sunde
2025
2024
Endring i %
Inntekter
116 531 066
106 274 080
9,65 %
Kostnader
2 091 588
4 911 115
-57,41 %
Driftsresultat
114 439 477
101 362 965
12,90 %
Netto finanskostnader
16 121 594
19 684 985
-18,10 %
Avdrag
90 000 000
40 371 334
122,93 %
Restgjeld
500 000 000
590 000 000
-15,25 %
Total forpliktelse bompenger
1 018 350 350
1 018 088 161
0,03 %
Tidslinje for innkreving
Innkrevingsperiode iht. proposisjon: 15 år (til 31.03.2033)
Anslått avslutning av innkreving: 30.06.2030
Siste takstendringer
03.12.2024 - justering av takster og redusert rabatt lette nullutslippskjøretøy
01.09.2025 - fritak tunge gasskjøretøy
Fosenpakka
Fosenpakka skal gi økt trafikksikkerhet, redusert reisetid og bedre vegstandard på Fosen. Fosenhalvøya har i mange år hatt utfordringer med dårlige veger, noe som har påvirket både næringsliv, transport og lokalbefolkningen.
Fosenpakka inngår som en del av et bredt initiativ for å styrke infrastrukturen i regionen og knytte fosenhalvøya bedre sammen med resten av Trøndelag. Den omfatter tre delpakker, fordelt på 17 ulike fylkesvegprosjekt.
Trafikken i Fosenpakka, målt i ÅDT, økte med2,3 % fra 2024. Andelen nullutslippskjøretøy fortsatte å stige og utgjorde32,2 % av alle kjøretøy i 2025, en økning på 13,3 % fra 2024.
Grunntakstene ble justert opp med 7,0 % fra 1. februar 2024, og rabatten for nullutslippskjøretøy i takstgruppe 1 ble redusert fra 50 % til 30 % fra 3. desember 2024. Snittaksten økte dermed med 4,8 % fra 2024 til 2025. Fra 1. september 2025 fikk tunge gasskjøretøy fritak. Dette trekker gjennomsnittstakstene ned.
Inntektene økte med 2,78 % til 151,5 millioner kroner. Kostnadene steg moderat med 4,57 %, og driftsresultatet endte på 148,4 millioner kroner, en vekst på 2,75 % fra året før.
Nøkkeltall
Endring passeringsinntekt i % mot fjorår
5,44 %
Driftskost. i % av passeringsinntekt
3,86 %
2024: 3,89 %
Netto finanskost. i % av passeringsinntekt
3,06 %
2024: 4,38 %
Passeringsstatistikk
Fosenpakka
2025
2024
Endring i %
Krinsvatn: Kjøretøy i Takstgruppe 1 Konvensjonell (Lett)
397 366
422 571
-6,0 %
Krinsvatn: Kjøretøy i Takstgruppe 1 Nullutslipp (Lett)
185 264
160 186
15,7 %
Krinsvatn: Kjøretøy i Takstgruppe 2 Konvensjonell (Tung)
42 674
44 994
-5,2 %
Krinsvatn: Kjøretøy i Takstgruppe 2 Nullutslipp (Tung)
220
65
238,5 %
Krinsvatn: Kjøretøy i Takstgruppe 2 Gass (Tung)
567
552
2,7 %
Ferje: Kjøretøy i Takstgruppe 1 Konvensjonell (Lett)
594 045
610 470
-2,7 %
Ferje: Kjøretøy i Takstgruppe 1 Nullutslipp (Lett)
349 074
302 920
15,2 %
Ferje: Kjøretøy i Takstgruppe 2 Konvensjonell (Tung)
102 720
98 102
4,7 %
Ferje: Kjøretøy i Takstgruppe 2 Nullutslipp (Tung)